Wspieramy Ukrainę!
Cyfryzacja dokumentacji  w budownictwie – nowe wyzwania dla kominiarza. III Konwent Pracodawców Kominiarskich

Cyfryzacja dokumentacji w budownictwie – nowe wyzwania dla kominiarza. III Konwent Pracodawców Kominiarskich

W dniu 08 września 2022 roku w Skierniewicach odbył się III Konwent Pracodawców Kominiarskich „Cyfryzacja dokumentacji  w budownictwie – nowe wyzwania dla kominiarza.”

Organizatorem wydarzenia była Krajowa Izba Kominiarzy.

Tematem wiodącym konwentu były zbliżające się zmiany dotyczące wprowadzenia elektronicznego protokołu z kontroli kominiarskich, w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Patronat honorowy objęła pani Minister Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego reprezentowali  pan Maciej Thel – Naczelnik Wydziału ds. Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Departamencie Usług Cyfrowych, oraz pani Marta Sikora – Główny Specjalista CEEB, w tym samym wydziale.

 

Wśród uczestników obecni byli między innymi:

Beata Brzozowska – prezes Spółdzielni Kominiarzy w Gdańsku;

Roman Adamus – prezes Spółdzielni Kominiarzy w Częstochowie i prezes Kominiarskiej Fundacji Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Środowiska, wiceprezes ZG KIK;

Jarosław Sawicki – prezes Spółdzielni Kominiarzy w Olsztynie, wiceprezes ZG KIK;

Wioletta Stępień – prezes Spółki  Kominiarz w Kielcach;

Przemysław Banaszak -prezes Spółdzielni Kominiarzy Florian we Wrocławiu;

Marcin Słabosz – prezes Spółdzielni Kominiarzy Święty Florian we Wrocławiu;

Dariusz Mroczek – prezes Spółdzielni Kominiarzy w Warszawie;

Wiesław Zabawa – prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy w Tarnowie;

Piotr Kłodowski – wiceprezes Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego w Katowicach;

Andrzej Urbanowicz – prezes Cechu Kominiarzy we Wrocławiu;

Wojciech Zawadzki – sekretarz Stowarzyszenia Kominy Polskie;

Marta Skorupińska – wiceprezes Korporacji Kominiarzy Polskich;

Sławomir Okruch – sekretarz Korporacji Kominiarzy Polskich, prezes Oddziału w Szczecinie;

Józef Waszek – prezes Beskidzkiego Cechu Kominiarzy.

W pierwszej kolejności głos zabrał Prezes Krajowej Izby Kominiarzy – Marcin Ziombski, który omówił działania Izby oraz jej aktywności promujące bezpieczeństwo użytkowników kominów oraz  środowisko kominiarzy. Prezes wymienił między innymi działania mające na celu wprowadzenie zmian do normy o przewodach kominowych, współdziałanie na wielu płaszczyznach z GUNB, Ministerstwem Rozwoju i Technologii, oraz innymi organami rządowymi i samorządowymi. Zostały omówione także akcje promocyjne jakie inicjuje KIK – na przykład „Zaproś Kominiarza”, oraz te do których się przyłącza – jak choćby akcja Państwowej Straży Pożarnej ” Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” czy też „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj” autorstwa Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy.

W ostatnim czasie Izba włączyła się także w projekt tzw. Komina Rezerwowego, oraz prace nad powstaniem Centrum Szkoleniowego dla Kominiarzy, wraz z Korporacją Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego.

W Krajowej Izbie Kominiarzy funkcjonuje Kapituła „Medalu za zasługi dla Kominiarstwa”, której Kanclerzem jest Krzysztof Ziombski. W podziękowaniu za dotychczasową pracę na rzecz środowiska kominiarskiego Medalem za Zasługi dla Kominiarstwa odznaczony został pan Roman Nowak. W uznaniu za wybitny osobisty wkład w rozwój techniki kominowej w Polsce, wieloletnią pełną entuzjazmu, energiczną, innowacyjną, kreatywną, podejmującą nowe wyzwania współpracę ze środowiskiem kominiarskim, za przyjazne wspieranie Krajowej Izby Kominiarzy. W jego imieniu medal odebrał Wojciech Zawadzki.

 

W drugiej części głos zabrali przedstawiciele GUNB, pan Maciej Thel – Naczelnik Wydziału ds. Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Departamencie Usług Cyfrowych, oraz pani Marta Sikora – Główny Specjalista CEEB, w tym samym wydziale.

Omówione zostały główne cele, oraz powody powstania CEEB i samego protokołu, jego działania i sposobu użytkowania. Przedstawiono mechanizmy działania wraz z dostępnością programu zarówno dla użytkowników jak i wykonawców.  Przekazano także iż już wkrótce rozpocznie się faza testowa, a zakończenie prac przewiduje się na II półrocze 2023 roku.

Poruszono  kwestie postępu wpływania deklaracji źródeł ciepła, które to obecnie znajdują się na poziomie ośmiu i pół miliona deklaracji.

Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali przekazanych informacji, po czym aktywnie uczestniczyli w dyskusji zadając wiele pytań i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami.

 

 

W trzeciej części  głos zabrał Wiesław Zabawa – Prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy. Przedstawił dotychczasowe działania w ramach kampanii promocyjnych „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj”.  Kampania jest organizowana przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy pod Honorowym Patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Związku Rzemiosła Polskiego ,TVP3 Kraków. Jest kontynuacją poprzednich kampanii społecznych  „Czyszczone kominy to mniejszy smog” oraz „Zaproś kominiarza” Krajowej Izby Kominiarzy.

 

Tegoroczna edycja kampanii społecznej „ Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!”  organizowana jest we współpracy z innymi organizacjami kominiarskimi: Krajową Izbą Kominiarzy, Korporacją Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego, Kominiarską Fundacją Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Środowiska, Cechem Kominiarzy Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.

Celem kampanii społecznej   jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze.

Wiesław Zabawa przedstawił też informacje o postępie działania na rzecz „Komina rezerwowego”.  Szczególnie te ostatnie działania, w dobie możliwego kryzysu energetycznego wydają się mieć głębokie uzasadnienie w dalszych pracach tego projektu.

Zebranie zakończył wspólny obiad.

Daniel Pieścikowski

Foto: Katarzyna Masłowska, Piotr Masłowski

Informacja o Konwencie zamieszczona na stronie gunb.gov.pl