Czad i ogień. Obudź czujność – kampania społeczna w TVP INFO i Radiu Maryja
Co trzeci pożar powstaje w naszym mieszkaniu – tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. W 2015 roku w Polsce odnotowano prawie 30 tys. pożarów mieszkań, 7414 osób trafiło do szpitala, 512 osób poniosło śmierć w pożarach, 50 osób zginęło od zatrucia tlenkiem węgla.
Podczas pożarów w 70% przyczyną śmierci jest zetknięcie z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dymu.
Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzi kampanię społeczną „Czad i ogień. Obudź czujność”.
Wszystkie jednostki Państwowej Straży Pożarnej szeroko informują o zagrożeniach oraz sposobach skutecznej ochrony przed pożarami i zaczadzeniami.
3 listopada 2016 roku w TVP INFO w ciągu całego dnia w kilku serwisach były ponawiane informacje na ten temat. Występowali Rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr Paweł Frątczak oraz Wiceprezes, Rzecznik prasowy Krajowej Izby Kominiarzy Mirosław Antos.
Kampanii społecznej „Czad i ogień. Obudź czujność” była poświęcona dwugodzinna audycja w Radiu Maryja – „Rozmowy niedokończone” w dniu 3 listopada 2016r.
Audycję prowadził ojciec Piotr Dettlaff CSsR.
Telefonicznie uczestniczył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Występujący Rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr Paweł Frątczak oraz Wiceprezes, Rzecznik prasowy Krajowej Izby Kominiarzy Mirosław Antos przekazali bardzo wiele ważnych informacji, których zastosowanie pozwoli ochronić się przez pożarami i uratować życie swoje, rodziny lub sąsiadów.
Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. A przecież można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych.
Niestety, to człowiek jest najsłabszym ogniwem i najczęstszym sprawcą pożarów.
Pamiętaj! Bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych zależy od Ciebie samego. Bardzo często sprawcy pożarów stają się jego ofiarami.
Szczególnymi przypadkami pożarów są pożary sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza!
Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.
Przepisy przeciwpożarowe nakazują usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych: od palenisk opalanych paliwem stałym takim jak węgiel, drewno, pelet, ekogroszek — co najmniej raz na 3 miesiące; od palenisk opalanych gazem lub olejem — co najmniej raz na 6 miesięcy, a z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku.
Ustawa Prawo budowlane nakazuje co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego.
Więcej bardzo ważnych informacji o Kampanii społecznej „Czad i ogień. Obudź czujność” oraz materiały informacyjne i edukacyjne przydatne w szkołach i dla mediów do pobrania tutaj
Linki do audycji
TVP INFO tutaj
Radio Maryja tutaj
Wykorzystano materiały z www.straz.gov.pl