
Elektroniczny protokół kominiarski
Rok 2023 przyniósł ze sobą ogromy skok w zakresie cyfryzacji obligatoryjnych przeglądów przewodów kominowych zarówno dla osób wykonujących kontrole, dla zarządców/właścicieli nieruchomości, ale także dla jednostek publicznych jakimi są Wojewódzkie i Powiatowe Inspektoraty Nadzoru Budowlanego.
Warto zaznaczyć, że wprowadzane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zmiany są elementem wcześniej już rozpoczętego projektu pod nazwą Zintegrowany System Ograniczenia Niskiej Emisji zwany również – ZONE. Baza danych pod nazwą Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – CEEB oraz związana z nią elektroniczna forma przeglądów kominiarskich są jednymi z ostatnich elementów składowych całego projektu ZONE. Oczywiście w parze z nowymi formami przeglądów idzie całe ustawodawstwo. Zacząć należy od tego, iż zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane art. 62a ust. 5:
„..Protokół, o którym mowa w ust. 1, w zakresie kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) przeprowadzanej na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c, jest sporządzany w formie dokumentu elektronicznego, z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243).
Dodane ust. 5 i 6 w art. 62a wejdą w życie z dniem wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających sporządzanie protokołu kontroli z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków, określonym w komunikacie, o którym mowa w art. 18 pkt 7 tej ustawy (Dz. U. z 2020 r. poz. 2127)…”
Powyższe wskazuje wyraźnie, że w momencie uruchomienia systemu teleinformatycznego jedynym ważnym potwierdzeniem wykonania okresowej kontroli przewodów kominowych będzie protokół w formie dokumentu elektronicznego.
Zgodnie z komunikatem Ministra Rozwoju i Technologii start systemu teleinformatycznego przewidziany jest na 18.09.2023r. :
Skoro zatem wiadomo już, że start systemu teleinformatycznego nastąpił z dniem 18.09.2023r. warto przyjrzeć się co ze sobą ów system niesie. Zaznaczyć należy, że przewidziane są wciąż korekty i prace modernizacje przez twórców systemu, jednak jest on już obligatoryjny do stosowania. W nowym wydaniu przegląd kominiarski rozszerzony jest o pozyskiwanie i wprowadzania danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zwanej dalej CEEB.
Można przyjąć zatem ze czynności związane z dokumentacją przeglądów kominiarskich są obecnie dwuetapowe. Pierwsza część to elementy i zagadnienia przeznaczone typowo dla mistrzów kominiarskich. To miejsce, w którym kominiarze będą oceniać wg. swoich dotychczasowych zawodowych kryteriów stan technicznych przewodów kominowych oraz ewentualnie innych elementów mających pośredni wpływ na ich funkcjonowanie. Ten element zastąpi dotychczasowe papierowe wersje protokołów kominiarskich. Poniżej poglądowo makieta formularza jaki kominiarze będą wypełniać w ramach swoich czynności.
Zmienił się także wzór i wygląd protokołów kominiarskich. Jest on już jednolity w całej Polsce, generowany automatycznie po czynnościach jakie wykona kominiarz i będzie wyglądał wg. wzoru jak ten poniżej. Wszystkie inne indywidualne wzory protokołów kominiarskich nie mają już racji bytu.
Mając na uwadze powyższe, należy podkreślić, iż wdrożony system teleinformatyczny od 18.09.2023r. jest jedynym obligatoryjnym narzędziem pracy przy wykonywaniu Okresowych Kontroli Przewodów Kominowych wykonywanych na podstawie Ustawy Prawo Budowlane art.62 i 62a.
Szczegółowe treści dotyczące sposobu pracy w systemie teleinformatycznym obsługującym bazę danych CEEB ustawodawca zawarł z kolei w Ustawie o Wspieraniu Termomodernizacji i Remontów oraz o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – Rozdział 5a.
Cały portal ZONE dostępny jest na stronie internetowej www.zone.gunb.gov.pl.
Administratorem bazy danych zawierającej od 18.09.2023r. m.in. protokoły z okresowej kontroli przewodów kominowych oraz ceeb jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Prezes
Krajowej Izby Kominiarzy
mgr inż. Marcin Ziombski