Wspieramy Ukrainę!
KIK Małopolska i Podkarpacie – szkolenie i integracja w Bieszczadach

KIK Małopolska i Podkarpacie – szkolenie i integracja w Bieszczadach

W dniach 24-26 października 2017 roku Małopolsko-Podkarpacki Oddział Krajowej Izby Kominiarzy zorganizował zebranie szkoleniowo-integracyjne w Centrum wypoczynkowo-konferencyjnym Bogdanka w Bieszczadach.

Zaproszonymi gośćmi byli: brygadier Jacek Dydek z Państwowej Straży Pożarnej  w Lesku, młodszy kapitan Wojciech Wiktorski z PSP Ustrzyki Dolne, Tomasz Bazuła inspektor z Państwowej Inspekcji Pracy.

Prezes oddziału Wiesław Zabawa przywitał i przedstawił zaproszonych gości. Minutą ciszy uczczono zmarłego świętej pamięci Andrzeja Grzenkowicza Prezesa Oddziału Gdańskiego.

Brygadier Jacek Dydek omówił przepisy pożarowe. Młodszy kapitan Wojciech Wiktorski omówił statystyki zatruć tlenkiem węgla i pożarów kominów.

Inspektor Tomasz Bazuła z PIP swój wykład poświęcił na temat przepisów BHP w rzemiośle kominiarskim.

W drugim dniu uczestnicy spotkania zwiedzili największą zaporę betonową w Polsce. Budowa zespołu elektrowni wodnych w Solinie ma kluczowe znaczenie dla gospodarki wodnej na całym obszarze Polski południowo-wschodniej. Zaporę i elektrownię wodną w Solinie zbudowano w latach 1961-1968. Dzięki niej zwiększyło się bezpieczeństwo powodziowe w całym regionie. Utworzenie ponad 25 tysięcy kilometrowego zbiornika wodnego wymagało zalanie terenów kilku wsi. Widok na zaporę jest imponujący. 664 metrów żelbetonowej ściany o wysokości 82 metrów robi wrażenie. Obiekt przystosowany jest do zwiedzania. Zwiedzanie zaczyna się od seansu filmowego  o źródłach energii odnawialnej. Po tej prezentacji ruszyliśmy w głąb zapory, zwiedzamy halę maszyn, turbiny, a nawet schodzimy do poziomu fundamentów zapory poniżej dna jeziora.

W godzinach popołudniowych przyjemną atrakcją był rejs spacerowy statkiem BRYZA po jeziorze Solińskim.

Po kolacji, Prezes Oddziału podzieli się wrażeniami ze Święta Kominiarzy w Santa Mario Maggiore, przestawił przebieg Konferencji Kominiarskiej „Ekologia i bezpieczeństwo w trakcie sezonu grzewczego – walka z niską emisją” w Rybniku.

Przestawił plany Święta Kominiarzy w Warszawie w maju 2018 roku

Mistrz Kominiarski Marek Biedroń przedstawił prezentację o nawiewnikach powietrza.

Wiesław Zabawa

 

  1. dzień – Foto: Paweł Brzozowski

2. dzień – Foto: Damian Marciniec