Wspieramy Ukrainę!
Polscy kominiarze na  Międzynarodowym 36. Święcie Kominiarzy w Santa Maria Maggiore we Włoszech

Polscy kominiarze na Międzynarodowym 36. Święcie Kominiarzy w Santa Maria Maggiore we Włoszech

W tym roku po raz kolejny polscy kominiarze uczestniczyli w Międzynarodowym Święcie Kominiarzy w Santa Maria Maggiore we Włoszech w Dolinie Vigezzo.

W piątek 1 września 2017 roku kominiarze z całej Polski wraz z rodzinami i przyjaciółmi spotkali na wieczornej imprezie pn. Czarna Noc. Tysiące kominiarzy bawiło się na ulicach miasta w wielkiej wielonarodowej grupie. W kilkudniowym święcie udział wzięło 1350 kominiarzy z 27 krajów, co było rekordową ilością. Na ulicach Malesco, Druogno oraz Santa Maria Maggiore oraz innych okolicznych miejscowości można było spotkać kominiarzy z Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Anglii, Szkocji, USA, Austrii, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Japonii, Polski, Czech, Bośni i Hercegowiny oraz pierwszy raz z Rosji.

Udział polskiej reprezentacji był pomysłem Łukasza Grzenkowicza – właściciela portalu Kominiarz.TV, który zorganizował pierwszy wyjazd.  W bieżącym roku trud organizacji podjęli  Krzysztof Krzyżok i Angelina Jakubowska z Oddziału Krajowej Izby Kominiarzy w Poznaniu.

W sobotę rano przy pomniku małego kominiarza w Malesco grupa uczestniczyła w oficjalnym przywitaniu wszystkich kominiarzy. Po południu uroczystości przeniosły się do malowniczo położonej wioski Druogno. Odbyła się tam doroczna wspólna parada, w trakcie której mieszkańcy witali kominiarzy. Po paradzie odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele Parafialnym w Druogno. Wieczorem po kolacji większość naszej delegacji udała się na przygotowaną przez organizatorów zabawę w parku Villa Antonia w Santa Maria Maggiore. W niedzielę rano spotkaliśmy się na barwnej paradzie, która przeszła ulicami miasta Santa Maria Maggiore. Paradę prowadziły lokalne grupy w strojach historycznych i ludowych.  W zwyczaju jest, że paradujący w mundurach kominiarze rozdają cukierki oraz różne prezenty. Delegacja polskich kominiarzy przygotowała szereg atrakcji od cukierków, gadżetów w barwach narodowych po flagi i race dymne. Nasza grupa była najbardziej widoczną ekipą na tej paradzie. Tegoroczną edycję obserwowało ponad 30 tysięcy osób z Włoch i zagranicy.

W godzinach popołudniowych w parku Villa Antionia odbył się koncert oraz jak co roku kolejne grupy przekazywały dary na rzecz Muzeum Kominiarza, które znajduje się w Santa Maria Maggiore. W imieniu wszystkich polskich kominiarzy prezent przekazał prezes Krajowej Izby Kominiarzy – Św. Florian patron kominiarzy i strażaków zajmie zaszczytne honorowe miejsce obok figury kominiarza wręczonej w roku 2016. Wszyscy uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem panującej atmosfery radości i wspólnej zabawy. Tegoroczny wyjazd był bogatszy o liczne atrakcje turystyczne. Zwiedzaliśmy m.in.: Mediolan, Lago Maggiore, wyspy Bella i Pescatori oraz Bergamo leżące u podnóża Alp.

Marcin Ziombski

Foto Paweł Brzozowski