Wspieramy Ukrainę!
Pożary sadzy zwiększają smog

Pożary sadzy zwiększają smog

Wiele stacji pomiarowych wskazuje wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń – znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5.  Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska publikują kolejne ostrzeżenia smogowe. Dzieci, kobiety w ciąży, młodzież, osoby starsze, chorzy na astmę, alergię powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartym powietrzu.  

Regularne usuwanie zanieczyszczeń z kominów należy traktować jako profilaktykę emisji pyłów do atmosfery.

Kiedy komin nie jest czyszczony sadza jest emitowana do atmosfery, a przy pożarze sadzy w ogromnych ilościach jednorazowo trafia w powietrze.

Dlaczego smog ma się dobrze?

W latach  2011- 2018 ilość pożarów spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe wzrosła o 109 %. 

[Dane statyczne Państwowej Straży Pożarnej, źródło: www.straz.gov.pl  dostęp 22.02.2019r.]

Do pobrania PDF

Smog to między innymi efekt „niskiej emisji” w związku z niezupełnym spalaniem paliwa stałego w urządzeniach grzewczych na paliwo stałe. Ma na to wpływ wiele czynników, m.in.:  zmniejszona przepustowość w nieczyszczonych kominach, która powoduje zmniejszenie zasysania powietrza z pomieszczenia do paleniska. Dodatkowo brak świadomości u właścicieli zajmujących się obsługą domowych kotłów na paliwo stałe prowadzi do sytuacji w której z kotła na paliwo stałe do komina i dalej z komina do atmosfery wylatują niespalone uwolnione z paliwa stałego palne związki chemiczne, czyli wylatują „pieniądze” właścicieli domów.  Później mieszkańcy wymagają leczenia chorób powstałych na skutek smogu, są to ogromne pieniądze obciążające budżet Państwa.

Zapisz się do newslettera Powiadomimy Cię o każdym artykule, który pojawi się na naszej witrynie