Wspieramy Ukrainę!
Stolica podpisała z Krajową Izbą Kominiarzy porozumienie o współpracy

Stolica podpisała z Krajową Izbą Kominiarzy porozumienie o współpracy

Stolica podpisała z Krajową Izbą Kominiarzy porozumienie o współpracy przy inwentaryzacji bezklasowych pieców i kotłów grzewczych. Kominiarze rozpoczną wizyty w domach warszawiaków już w marcu. Podczas przeglądów będą zachęcać do korzystania z miejskich dotacji do wymiany „kopciuchów”.

W Warszawie jednym ze źródeł zanieczyszczenia są przestarzałe piece i kotły grzewcze. Krajowa Izba Kominiarzy przeprowadzi inwentaryzację źródeł ciepła w lokalach w budynkach, które nie są podłączone do sieci gazowej lub sieci ciepłowniczej na terenie stolicy.

Podczas wizyt kominiarze przypomną mieszkańcom o warszawskim programie dotacji, który pozwala na pokrycie do 100% kosztów wymiany źródła ogrzewania do końca tego roku. Przy okazji, kominiarze będą też podkreślać, jak ważna jest bezpieczna eksploatacja przewodów kominowych i wentylacyjnych. Regularne przeglądy, w tym przede wszystkim czyszczenie przewodów kominowych, pozwalają na znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Dzięki inwentaryzacji Warszawa uzupełni swoją mapę lokali ogrzewanych przestarzałymi piecami i kotłami grzewczymi.

Wymień kopciucha z miejską dotacją

Na walkę ze smogiem stolica przeznaczyła rekordową sumę – 300 mln zł. W planie inwestycyjnym przewidziane są m.in. dotacje na likwidację starych pieców. Mieszkańcy mają okazję do końca 2022 roku skorzystać z miejskiego dofinansowania na wymianę źródła ciepła i instalacji grzewczej.

Miasto oferuje do 100% dofinansowania na wymianę pieca – pod warunkiem, że wniosek o dotację złożymy do końca 2020 r. W przyszłym roku dofinansowanie spadnie do 90% kosztów wymiany pieca, a w 2022 r. do 70%. Osoby, które nie zawnioskują o dotację do końca 2022 r., będą musiały pokryć koszt wymiany kopciucha w całości z własnej kieszeni.

System dotacji ma zmobilizować mieszkańców do jak najszybszego pozbycia się pieców, które przyczyniają się do złej jakości powietrza. Mieszkańcy mają do wyboru kilka ekologicznych możliwości: podłączenie do miejskiej sieci cieplnej, instalację pieca gazowego, pompy ciepła lub pieca elektrycznego.

Dofinansowanie od miasta może sięgać nawet 200 tys. zł w przypadku wspólnot mieszkaniowych i nawet 95 tys. zł dla indywidualnego mieszkańca. Tak wysokie dotacje trafią do osób, które oprócz wymiany pieca zdecydują się dodatkowo na wykonanie instalacji odnawialnych źródeł energii połączonych z nowym źródłem ogrzewania.

Decydujący jest termin złożenia wniosku, bo samą inwestycję można zrealizować już w roku kolejnym. Składając wniosek już w tym roku można oszczędzić pieniądze, a co jeszcze ważniejsze – zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Dokumenty można złożyć w dowolnym urzędzie dzielnicy lub w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Wnioski przyjmowane są przez cały rok (do 31 grudnia 2022 r.). Szczegóły dostępne na stronie zielona.um.warszawa.pl.

Warszawa odchodzi od węgla

Zgodnie „uchwałą antysmogową” w 2023 roku w życie wchodzi zakaz używania bezklasowych pieców i kotłów na terenie Mazowsza. Z kolei pod koniec 2023 roku w Warszawie wprowadzony zostanie zakaz palenia węglem i drewnem w indywidualnych źródłach grzewczych (tym drugim przypadku, w dniach prognozowanych przekroczeń norm jakości powietrza).

Źródło: um.warszawa.pl

Foto: Ewelina Lach