Wspieramy Ukrainę!
Tramwajem na Ogólnopolskie Święto Kominiarzy Bydgoszcz 2023

Tramwajem na Ogólnopolskie Święto Kominiarzy Bydgoszcz 2023

W dniach 10-12.05.2023 w Bydgoszczy odbyło się Ogólnopolskie Święto Kominiarzy.   W wydarzeniu wzięło udział około dwustu Kominiarzy z całej Polski, którzy do Grodu nad Brdą przybyli nierzadko całymi rodzinami. Oficjalne rozpoczęcie Święta poprzedził Zjazd Delegatów Krajowej Izby Kominiarzy.

Organizatorami Święta w Bydgoszczy byli Ania i Tomek Opłat z oddziału kujawsko-pomorskiego KIK. Uczestnicy Święta przez trzy dni goszczeni byli w Hotelu Słoneczny Młyn, który położony jest przy rzece Brdzie, co stanowiło nie lada atut rekreacyjno–przyrodniczy. Czarna Brać wraz z osobami towarzyszącymi, a także partnerzy z firm branży grzewczo – kominowej mieli zapewnione liczne atrakcje.

Atrakcjami były między innymi: grill w ogrodzie hotelowym wraz z muzyką na żywo, bankiet z udziałem DJ oraz tancerzy, losowanie upominków z Bydgoszczy, rejs tramwajem wodnym po rzece Brdzie oraz zwiedzanie centrum miasta na czele z Wyspą Młyńską, bydgoską Wenecją, Katedrą, obiadem w restauracji Sowa.

Mogliśmy rozkoszować się smakiem czekoladowego tortu, który wykonała na tę specjalną okazję Cukiernia Sowa. Cukiernicze dzieło było tak niezwykłe, że przez dłuższy czas, aż żal było je kroić.

Ponadto w trakcie Święta można było dokonać badania wzroku u specjalistów Salonu Optycznego OMG z Bydgoszczy, a także odwiedzić branżowe stoiska wystawiennicze firm takich jak: Plewa, Tecnovis, MK ŻARY, Wobex, Viessmann, Pascal, Universal, Aisko, Schiedel, Defro, Prowent, Kominflex, Almeva, Darco.

Najważniejszym i najbardziej uroczystym momentem – z resztą, chyba jak na każdym kominiarskim Święcie – był przemarsz Kominiarzy – na który przyjechaliśmy tramwajem SWING wyprodukowanym w bydgoskich zakładach PESA. Pochód odbył się w towarzystwie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Trasa prowadziła od Placu Wolności, przez ulicę Gdańską, Mostową, Długą, aż do bydgoskiej Fary, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji całej Braci Kominiarskiej i ich Rodzin. Mszę odprawił Diecezjalny duszpasterz rodzin Ks. Arkadiusz Muzolf, za co jeszcze raz bardzo dziękujemy. Następnie kominiarze wraz z osobami towarzyszącymi, zostali poczęstowani pyszną i aromatyczną kawą od Cukierni Sowa, co stanowiło miłą chwilą oddechu.

Po kawowej przerwie odbyła się akcja „Zrób sobie zdjęcie z Kominiarzem” – każdy mieszkaniec miasta bądź odwiedzający Bydgoszcz turysta, mógł zrobić sobie zdjęcie z Kominiarzem w selfie ramce.

W tym miejscu wielkie podziękowania dla mieszkańców Bydgoszczy, którzy licznie przybyli na trasę przemarszu, a także na Stary Rynek, aby zrobić sobie pamiątkową fotkę.

 

P.S. Od organizatorów

Drodzy uczestnicy Święta Kominiarzy w Bydgoszczy 2023 – jeszcze raz z całego serducha dziękujemy, że byliście z nami, czasem z bardzo odległych stron Polski, czasem tylko na kilka godzin, czasem z malutkim dzieckiem, czasem zostawiając w domu rozmaite wyzwania. Bydgoskie Święto będziemy pamiętać do końca życia – dzięki Waszej postawie, zaangażowaniu, uśmiechom, zabawie, miłym słowom itp. Mamy nadzieję, do szybkiego zobaczenia w Bydgoszczy lub gdziekolwiek indziej 🙂

Pozdrawiamy

Ania i Tomek Opłat

 

Fot: Piotr Ulanowski