Wspieramy Ukrainę!
Warszawa najszczęśliwszym miastem w Polsce już 23 maja

Warszawa najszczęśliwszym miastem w Polsce już 23 maja

Świąteczny korowód kominiarzy wyruszy 23 maja 2018 o godzinie 11:00 z Placu Zamkowego do Katedry świętego Floriana na Warszawskiej Pradze. Do stolicy przyjadą delegacje kominiarzy z całego kraju. Przemarsz przy akompaniamencie orkiestry dętej będzie atrakcją dla warszawiaków i turystów. Patronem kominiarzy jest święty Florian. Jako święty chroniący od ognia patronuje też strażakom i hutnikom.

Święto jest okazją do przypomnienia roli kominiarzy w służbie społeczeństwu.

Początki kominiarstwa sięgają trzynastego wieku. Kominiarze czyścili kominy z sadzy i sprawdzali, czy kominy są bezpieczne. Tym samym zapobiegali pożarom i zaczadzeniom, przynosząc szczęście mieszkańcom. Kiedy nie czyścimy komina sadza jest emitowana do atmosfery, a przy pożarze sadzy w ogromnych ilościach trafia w powietrze. Stąd kolejne zadania kominiarzy – ograniczanie smogu.

Święto kominiarzy jest okazją do przypomnienia właścicielom budynków lub ich zarządcom o obowiązkowych okresowych kontrolach i czyszczeniach przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych).

W 2017 roku w Polsce zanotowano około szesnaście tysięcy pożarów od kominów i urządzeń grzewczych na paliwa stałe, płynne i gazowe (źródło: www.straż.gov.pl). Giną ludzie, a materialne straty idą w miliony. Nawet jeżeli nie dojdzie do pożaru komina, to brak odpowiedniej konserwacji przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) czy lekceważenie usług kominiarskich może spowodować zatrucie tlenkiem węgla zwanym potocznie czadem.

Niepokojący jest fakt zwiększenia się liczby pożarów i zaczadzeń w domach jednorodzinnych.

W ramach akcji społecznej „Zaproś kominiarza”, której patronuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, został ogłoszony konkurs plastyczny „Kominiarz Strażnikiem Bezpieczeństwa Twojego Domu”. Celem konkursu jest poznawanie historii i dziedzictwa kulturowego zawodu kominiarza oraz budowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-III warszawskich szkół. Konkurs został objęty honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W trakcie święta nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu.

Szczegółowy program święta kominiarzy jest dostępny na: www.izbakominiarzy.pl

Relacja z ubiegłorocznego święta w Tarnowie jest na: https://izbakominiarzy.pl/2017/05/22/krajowe-swieto-kominiarzy-w-tarnowie-2017/

PAP/KIK