Wspieramy Ukrainę!
Wielkie kominiarskie Święto w Olsztynie

Wielkie kominiarskie Święto w Olsztynie

W dniach 22-24 maja 2019 Olsztyn był gospodarzem III Krajowego Święta Krajowej Izby Kominiarzy.

Patronat: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, Prezes Krajowej Izby Kominiarzy Marcin Ziombski,

Partnerzy: Spółdzielnia „KOMINIARZ” z Olsztyna, Komeda Wojewódzka PSP w Olsztynie, Stowarzyszenie Kominy Polskie, Wojewódzki Nadzór Budowlany w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Patronat medialny: TVP3 Olsztyn, Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska.

Święto rozpoczęła uroczysta parada przez centrum miasta, z Placu Solidarności do Bazyliki konkatedralnej św. Jakuba, ponad stu trzydziestu kominiarzy z całego kraju. Maszerowali  w asyście orkiestry dętej i pięknych mażoretek ubranych w paradne stroje.  Paradujących kominiarzy pozdrawiali liczni mieszkańcy Olsztyna i turyści.

Podczas uroczystej Mszy świętej został poświęcony sztandar Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Krajowej Izby Kominiarzy ufundowany przez kominiarzy z tego Oddziału.

Na Starym Mieście, na scenie ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Kominiarz Strażnikiem Bezpieczeństwa Twojego Domu” przeznaczonego dla uczniów z klas 1-3 olsztyńskich szkół podstawowych. Celem konkursu było poznawanie historii i dziedzictwa kulturowego zawodu kominiarza oraz budowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci.

Nagrodami były tablety. Nagrodzono dziewięć prac, po trzy z każdego rocznika. Łącznie laureaci konkursu otrzymali dziewięć tabletów.

Następnie w Hotelu Omega, pięknie położonym nad  samym brzegiem jeziora Ukiel, odbyła się uroczystość podczas której została zaprezentowana działalność Krajowej Izby Kominiarzy w ciągu ostatniego roku. 

Zarząd Krajowej Izby Kominiarzy w uznaniu za wybitną działalność na rzecz bezpieczeństwa konsumentów, użytkowników kominów, został uhonorowany Medalem EUROPEAN CHIMNEYS ASSOCIATION (ECA).

European Chimneys Association to stowarzyszenie, które powołano do życia w oparciu o wiedzę i doświadczenie największych europejskich producentów systemów kominowych.  Celem ECA jest wspomaganie i koordynacja badań i rozwoju, na rzecz utrzymania najwyższych standardów jakości ,bezpieczeństwa i ochrony środowiska w kontekście systemów odprowadzania spalin.

Medal wręczył dr Rudolf Kania- Pełnomocnik ECA.

MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA KOMINIARSTWA, przyznanym przez Kapitułę Medalu Krajowej  Izby Kominiarzy zostali uhonorowani:

Pan MARIAN OSTROWSKI, mistrz kominiarski, nestor kominiarzy. W uznaniu za pomysł stworzenia pierwszej ogólnopolskiej organizacji kominiarskiej, dotarcie do najważniejszych władz państwowych, współtworzenie sukcesów polskiego kominiarstwa, przekazywanie kolejnym pokoleniom kominiarzy swojej bogatej wiedzy zawodowej i wybitych umiejętności, za wspieranie Krajowej Izby Kominiarzy

Pan dr RUDOLF KANIA w uznaniu za wybitny osobisty wkład w rozwój techniki kominowej w Polsce, wieloletnią pełną entuzjazmu, energiczną, innowacyjną, kreatywną, podejmującą nowe wyzwania współpracę ze środowiskiem kominiarskim, za przyjazne wspieranie Krajowej Izby Kominiarzy.

Panowie KRZYSZTOF ZIOMBSKI i PIOTR PACYNA mistrzowie kominiarscy, promotorzy Krajowej Izby Kominiarzy. W uznaniu za wizję przyszłości, twórcze pomysły i ich realizację, wieloletnią niestrudzoną pracę na rzecz środowiska kominiarskiego, za pomysł powołania Krajowej Izby Kominiarzy.

Finałem pierwszego dnia był uroczysty bankiet.

Atrakcją drugiego dnia był rejs statkiem po Kanale Elbląskim, jedynym takim szlakiem na świecie, po którym statki nie tylko płyną po wodzie, ale również jadą lądem na specjalnych platformach, pokonując różnicę poziomów. O Kanale Elbląskim tutaj

W Święcie łącznie z rodzinami i gośćmi specjalnymi udział wzięło ponad dwieście osób.  

Specjalne podziękowania dla Sponsorów Święta, którymi były firmy:

SCHIEDEL Sp. z o.o. Opole, AISKO Warszawa, „PRAWDA” Sp. z o.o. Olecko, DARCO Sp. z o.o. Dębica, WADEX Wrocław, PANEK PPHU Michałowice, RODTECH POLSKA Wrocław, WOBEX Malbork, KOMIN FLEX Pszczyna, AERECO Warszawa, MK Żary, UMET Wrocław, Wiesław ZABAWA Tarnów .

Uczestnicy z uznaniem chwalili organizatorów Jarosława Sawickiego i Leszka Kińskiego za prefekcyjną organizację Święta, komfortowe warunki i wspaniałe przeżycia.

Uroczystość była relacjonowana przez liczne media lokalne i ogólnopolskie.

TVP 1 Teleexpress  https://teleexpress.tvp.pl/42744372/przynosza-szczescie-i-sa-z-tego-dumni

TVP 3  https://olsztyn.tvp.pl/42736908/olsztyn-lapie-sie-za-guzik-korowod-kominiarzy-na-ulicach-miasta

https://www.facebook.com/TVP3Olsztyn/videos/698459997278968/
https://www.facebook.com/TVP3Olsztyn/videos/2334253130185451/

Olsztyn24.com   https://www.olsztyn24.com/news/33696-polscy-kominiarze-swietuja-w-olsztynie.html

Olsztyn.com http://www.olsztyn.com.pl/zdjecie,swieto-kominiarzy-w-olsztynie-ulicami-miasta-przeszedl-swiateczny-korowod-zdjecia,91015.html

Wyborcza.pl http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,24814095,kominiarze-z-calej-polski-na-zlocie-w-olsztynie.html

Olsztyn.wm.pl  http://olsztyn.wm.pl/586092,Kominiarze-z-calej-Polski-swietuja-w-Olsztynie-ZDJECIA-VIDEO.html

Radio Olsztyn https://ro.com.pl/gdy-szli-ulicami-olsztyna-ludzie-lapali-sie-za-guziki-korowod-zainaugurowal-zjazd-krajowej-izby-kominiarzy/01451270

Olsztyn.pl http://wiadomosci.olsztyn.pl/ulicami-olsztyna-przeszli-kominiarze-zdjecia/

Radio Maryja http://www.radiomaryja.pl/multimedia/galeria/iii-ogolnopolskie-swieto-krajowej-izby-kominiarzy-w-olsztynie/

Gazeta Olsztyńska YouTube  https://www.youtube.com/watch?v=if6qkprsPkE

Olsztyn 24 (1) https://www.youtube.com/watch?v=s08mhEykml0

Olsztyn 24 (2)  https://www.youtube.com/watch?v=ax7w9WLWcU8

Olsztyn 24 (3) https://www.youtube.com/watch?v=QergRR9uEqc  

Życie Olsztyna  https://www.zycieolsztyna.pl/wiadomosci/278,ogolnopolskie-swieto-kominiarzy

Reporter Poland https://www.reporterpoland.pl/pictures/subject/id/01133225/section/news/

Foto: Krzysztof Ziombski/Leszek Kiński