Wspieramy Ukrainę!
Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo podczas sezonu grzewczego

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo podczas sezonu grzewczego

30 października 2018 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji   odbyła się konferencja prasowa inaugurująca społeczną akcję informacyjną „Czad i Ogień. Obudź Czujność”. Na zaproszenie sekretarza stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego, obok niego udział wzięli Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski oraz Wiceprezes Krajowej Izby Kominiarzy Mirosław Antos.

Podczas konferencji Pan Minister Jarosław Zieliński powiedział:

„W naszych domach i mieszkaniach pojawia się groźny zabójca. Jego obecność jest szczególnie intensywna w ciągu jesienno-zimowych miesięcy, szczególnie od 1 listopada do 31 marca. Wchodzi bezszelestnie do naszych domów często wtedy, gdy śpimy. Nie słychać go, nie widać i nie czuć. Policja jest wobec niego bezradna. Straż Pożarna reaguje wtedy, gdy mamy do czynienia już z często tragicznymi skutkami jego działań. Co gorsze, ¼ społeczeństwa uważa, że wystarczy być ostrożnym, aby ochronić się przed jego działaniami i wierzy, że można go poznać po zapachu. A on jest niewidzialny, bezbarwny i bezwonny. To tlenek węgla zwany czadem.”

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat promuje działania zwiększające wiedzę na temat tlenku węgla. Jak zauważył wiceminister Jarosław Zieliński, w walce z tym zagrożeniem może pomóc rządowy program „Czyste powietrze”. Dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa łatwiejsza ma być wymiana m.in. pieców węglowych na bardziej ekologiczne oraz termomodernizacja domów jednorodzinnych.

W działania zwiększające świadomość na temat zagrożeń, jakie niesie nieprawidłowa eksploatacja urządzeń (np. grzewczych), włącza się od kilku lat także Krajowa Izba Kominiarzy. W ramach akcji „Zaproś kominiarza” edukuje się głównie dzieci, młodzież i seniorów.

Opracowanie na podstawie materiałów MSWiA

Fot. A. Mitura / MSWiA