Zebranie Zarządu Krajowej Izby Kominiarzy
Relacja z połączonego posiedzenia Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej oraz prezesów Oddziałów Krajowej Izby Kominiarzy
Miejsce i data spotkania:
Skierniewice, Restauracja Tawerna 14.03.2023 9:30.
Organizator spotkania:
Zarząd Główny Krajowej Izby Kominiarzy
Uczestnicy:
- Członkowie Zarządu Głównego Krajowej Izby Kominiarzy.
- Członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej Krajowej Izby Kominiarzy.
- Prezesi Oddziałów Krajowej Izby Kominiarzy.
- Sekretarz Zarządu Głownego.
Porządek obrad:
- Otwarcie Zebrania.
- Informacja o działalności KIK, a w szczególności:
- Działania dotyczące zmian do P.N.-B – 10425.
- Omówienie działalności związanej z ZONE.
- Geneza podpisania porozumienia środowisk kominiarskich, dotyczącego koordynacji w sprawie stanowiska środowiska kominiarzy we współpracy z GUNB.
- Działania mające na celu zmiany standardów egzaminacyjnych.
- Wprowadzenia zmian do PKD środowisk kominiarskich.
- Sprawozdanie z zakończonych targów Ptak Warsaw Expo. Targi Techniki Grzewczej. Wentylacja i Klimatyzacja.
- Omówienie przebiegu procedury dostarczenia ankiet do ZRP.
- Sprawy Członkowskie. Aktualizacja bazy Członków KIK, adresy e-mailowe, numery telefonów, adresy itp.
- Działania na rzecz zmian w PB art. 62. – przewody pracujące w nadciśnieniu.
- Informacje finansowe, stan wpłat składek członkowskich rok 2022.
- Wniosek o. Poznań dotyczący podniesienia wartości składek członkowskich.
- Omówienia spraw organizacyjnych dotyczących Ogólnopolskiego Święta Kominiarzy. Bydgoszcz 2023.
- Sprawy różne i wniesione.
- ustalenie daty kolejnego zebrania Zarządu Głównego.
Przebieg posiedzenia:
- Przywitanie przybyłych uczestników spotkania.
- Informacja o działalności KIK:
- Prezes zreferował postęp prac dotyczących wprowadzenia zmian do P.N. – B- 10425. Na chwilę obecne trwają procedury weryfikujące w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Jest to zdaniem Prezesa końcowy etap przewodu legislacyjnego normy przed wprowadzeniem do użytku.
- Prezes przedstawił działania Zarządu Głównego w kontekście nadchodzących zmian dotyczących programu CEEB w ramach ZONE a w szczególności eProtokołu. Zwrócił uwagę na napięty kalendarz spotkań i konsultacji, oraz przebiegu procesu a także aktualnego stanu projektu. Szczegóły w Protokole z zebrania.
- W nawiązaniu do powyżej wspomnianego procesu zmian i legislacji, na spotkaniu w Ustroniu, ustanowiono koordynatora komunikacji środowisk kominiarskich z GUNB, w trosce o spójność przekazu. Wybrano kol. Pawła Waszka, przedstawiciela Beskidzkiego Cechu Kominiarzy oraz Prezesa Zarządu Komisji Branżowej przy Związku Rzemiosła Polskiego.Z uwagi na postanowienia wynikające z porozumienia Organizacji Kominiarskich z GUNB, poszczególne organizacje, w tym KIK utrzymał niezależność w komunikacji z GUNB.
- Zreferowane zostały działania które w ramach zmian w podstawie programowej zawodu Kominiarz, mają na celu, w dalszym etapie, dostarczyć środowisku Kominiarzy argumentów w dążeniach do uzyskania korzystnych zmian z art. 62 PB, dotyczących uprawnień do przewodów kominowych działających w nadciśnieniu. Przedstawiono wiedzę, z której wynika iż kol. Marcin Ziombski oraz kol. Piotr Urbanowicz sporządzili projekt zmian w postawie programowej, który to projekt przekazano do dalszych czynności kol. Markowi Biedroniowi z MCK.
- Na spotkaniu w Ustroniu, przekazano informację o możliwości podjęcia próby zmian w PKD, na skutek sprzyjających okoliczności powstałych w stosownych organach państwowych. Ustalono iż wiodące organizacje kominiarskie mają wypracować własne stanowisko dotyczące przystąpienia do działania w omawianej tematyce. Po konsultacjach uczestników posiedzenia w Skierniewicach, ustalono iż Krajowa Izba Kominiarzy nie wyraża chęci zmian w obecnym czasie. Decyzja wynika z powstałych obaw, tworzących niebezpieczeństwo dokonania zmian w regulacjach skarbowych, podczas potencjalnych prac nad PKD. Taka sytuacja mogła by zdestabilizować konkurencyjność na rynku pracy środowiska kominiarzy.
- Sprawozdanie z zakończonych targach przedstawił kol. Sebastian Ziombski, główny koordynator z ramienia Krajowej Izby Kominiarzy. Z przekazanych informacji wynika iż wydarzenie to ma potencjał rozwojowy na kolejne lata, a udział KIK stanowi ważny element w budowaniu przyszłości targów. Targi przebiegły bez zakłóceń, bardzo dobrze rokując na przyszłość. Udział KIK w targach polegał na obecności na udostępnionym stanowisku ekspozycyjnym, oraz szerokim panelu dydaktycznym. Z przebiegu tego drugiego zauważono potrzebę jego rozbudowywania w kolejnych latach.
- Prezes omówił skutecznie zakończony proces przekazywania informacji dotyczących uprawnień Mistrza Kominiarskiego przez KIK do Związku Rzemiosła Polskiego. Proces ten wywołany przez GUNB, ma na celu przyspieszenie weryfikacji Mistrzów Kominiarskich w kontekście rozpoczęcia działania eProtokołu w ramach CEEB. Ze strony KIK proces przebiegł prawidłowo i został zakończony przed oczekiwanym czasem, w dużej mierze dzięki pani Edycie Mika.
- Omówiono sprawy członkowskie, zweryfikowano posiadane dane personalne w odniesieniu do zmian członkowskich. Ustalono konieczność dalszej weryfikacji danych, stanowiących coraz większą wartość, chociażby w odniesieniu do działań związanych z systemem CEEB w ramach ZONE i tak ważnego dla Kominiarzy projektu eProtokołu.
- Trwają prace mające na celu uzyskanie korzystnych dla kominiarzy zmian w art. 62 PB dotyczącym uprawnień do kontroli przewodów kominowych w nadciśnieniu. Obecny etap ogranicza się do procesu zmian w podstawie programowej zawodu Kominiarz, o którym wspomniano powyżej.
- Przedstawione informacje dotyczące stanu finansowego określono jako stabilne. Omówiono raport wpłat środków z funduszy oddziałów. ustalono dalsze działania. szczegóły w sprawozdaniu z posiedzenia.
Prezes Zarządu Oddziału w Poznaniu przedstawił wniosek o zwiększenie składki członkowskiej. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez uczestników posiedzenia. Zarząd Główny powziął decyzję o sporządzenia stosownego projektu pod głosowanie podczas Zjazdu Delegatów KIK.
- Tomasz Opłat Prezes Zarządu Oddziału w Bydgoszczy, przedstawił plan działania oraz postęp prac organizacyjnych, wraz z aspektami finansowymi. Omówiono wymogi techniczne wynikające z planowanego przeprowadzenia Walnego Zjazdu Delegatów. Szczegóły dostępne w sprawozdaniu z posiedzenia.
- Prezes Zarządu Oddziału w Poznaniu oraz Wiceprezes ds. Technicznych Oddziału w Gdańsku wnieśli wniosek o konieczności dokonania zmian w Statucie Krajowej Izby Kominiarzy. Zmiany te należy wprowadzić z uwagi na dynamiczny rozwój Stowarzyszenia oraz okoliczności w jakich przychodzi funkcjonować organizacji jak i samych Członków.
- Ustalono datę kolejnego posiedzenia na 20 czerwca 2023 roku w Skierniewicach.
Sprawozdanie z połączonego Posiedzenia Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej oraz Prezesów Oddziałów Krajowej Izby Kominiarzy dostępny w Biurze Zarządu Głównego Krajowej Izby Kominiarzy.
Daniel Pieścikowski
wiceprezes KIK
Foto: Piotr Masłowski